Hoofdinhoud

De Samenwerkende Catalogi (SC) is een set afspraken over het uitwisselen van informatie over producten en diensten van de overheid op het internet. Door productinformatie te labelen met afgesproken labels en waarden kan deze hergebruikt worden. Zo kan bijvoorbeeld een gemeente ook informatie over producten en diensten van de provincie, het waterschap of het Rijk op de eigen website aanbieden en daarnaar doorverwijzen. Ook kan een landelijk portaal worden ingericht, zoals www.overheid.nl en het Digitaal Ondernemersplein, waarin producten en diensten van alle publieke dienstverleners zijn verwerkt.

Voor burgers en bedrijven

Biedt een website u de mogelijkheid om te zoeken via samenwerkende catalogi? Dan vindt u informatie over producten en dienstverlening van de hele overheid: van gemeente tot de Rijksoverheid. Bijvoorbeeld over welke uitkeringen u kunt aanvragen of wat u allemaal moet regelen met de overheid als u bijvoorbeeld werkloos wordt of gaat scheiden.

Deze producten en diensten kunt u vinden op een aantal landelijke overheidswebsites en diverse websites van lokale en regionale overheden. Dankzij Samenwerkende Catalogi hoeft u dus niet meer op verschillende websites te zoeken. U vindt de informatie eenvoudig bij elkaar.

Voor publieke en private organisaties

  • Met samenwerkende catalogi kunt u informatie van verschillende overheidsorganisaties integreren in uw website. U kunt alles in samenhang aanbieden aan uw eindgebruikers en stuurt hen direct naar de juiste plek.
  • Als overheidsorganisatie kunt u ook uw eigen producten en diensten laten opnemen in de Samenwerkende Catalogi. Zo zijn uw productpagina’s ook vindbaar vanuit andere websites, portalen en voorzieningen.
  • Samenwerkende Catalogi is een van de bouwstenen van de GDI (Generieke Digitale Infrastructuur). Organisaties die voorzieningen ontwikkelen waarbij dienstverlening een rol speelt kunnen deze bouwsteen gebruiken.

Voordelen

De Samenwerkende Catalogi biedt een eenduidig en samenhangend aanbod van informatie over producten en diensten van alle overheidsorganisaties. Op die manier ervaren burgers en bedrijven de overheid steeds meer als één overheid. Zij hebben recht op correcte en volledige informatie van de overheid. Voor ondernemers is dit recht geregeld in de Dienstenwet.

Wie doen mee?

Alle overheidsorganisaties delen informatie over hun producten en diensten: gemeenten, provincies, waterschappen en rijksoverheden. De informatie over producten en diensten van rijksoverheden wordt door twee centrale redacties beheerd. In totaal zijn zo'n 400 organisaties aangesloten. 

Landelijke catalogus

Overheidsorganisaties publiceren informatie over hun diensten volgens de Samenwerkende Catalogi-standaard. Dit betekent dat zij een product of dienst binnen hun eigen website de juiste metadata geven en op een machine-leesbare wijze beschikbaar stellen volgens deze standaard.

Deze informatie wordt dagelijks verzameld in een landelijke catalogus. Deze catalogus, die informatie over ruim 50.000 producten en diensten bevat, haalt de informatie op bij de bron en is dus altijd up-to-date. Deze catalogus is vervolgens te raadplegen via een open koppelvlak (API) zodat deze functionaliteit in elke website of voorziening kan worden geïntegreerd

De Uniforme Productnamenlijst en de Europese standaard voor producten en diensten

Dienstverlening aan burgers en bedrijven is de kern van wat de overheid doet, en staat dan ook centraal in veel van de programma's en ontwikkelingen van de digitale overheid. Om ervoor te zorgen dat deze ontwikkelingen op elkaar aansluiten is het van belang eenzelfde begrippenkader rondom dienstverlening te gebruiken. De Uniforme Productnamenlijst (UPL) biedt dat kader. Op deze lijst zijn producten en diensten van de overheid op een gestandaardiseerde manier opgenomen, met daarbij verschillende basiskenmerken zoals thema's, doelgroep, verantwoordelijke bestuurslaag en de wettelijke grondslag. 

De UPL sluit ook aan op de Europese standaard voor producten en diensten: de Core Public Service Vocabulary (CPSV) van het EU-programma Interoperable Europe. Deze EU-standaard is een informatiemodel rondom overheidsdienstverlening. Net als de UPL heeft het model tot doel dat ontwikkelingen rondom dienstverlening op elkaar aansluiten, zowel binnen de lidstaten van de Europese Unie als bij grensoverschrijdende dienstverlening. 

De UPL en CPSV zijn belangrijke bouwstenen voor het harmoniseren en interoperabel maken van overheidsdienstverlening binnen Nederland en de Europese Unie. 

Binnen Samenwerkende Catalogi wordt de UPL gebruikt om de producten op de website te labelen met een uniforme naam. Zeker bij decentrale overheden, die hun producten vaak een eigen, lokale naam of indeling geven, is dit belangrijk zodat het productaanbod aansluit op dat van de andere overheden. Het maakt het mogelijk dat de informatie in de productcatalogus wordt (her-)gebruikt in landelijke ontwikkelingen rondom dienstverlening.

Samenwerkende Catalogi metadata

Meer over de Samenwerkende Catalogi metadata leest u op standaarden.overheid.nl/sc.

visual-Samenwerkende-Catalogi.png

De werking van Samenwerkende Catalogi

  1. De eindgebruikers (burgers en bedrijven), doen via portalen, loketten en voorzieningen zaken met de overheid.
  2. Daarbij worden o.a. thema-structuren, taxonomieën en zoektechnologie gebruikt.
  3. Deze kunnen gebruik maken van de landelijke catalogus: de Samenwerkende Catalogi-collectie.
  4. De catalogus wordt opgebouwd door dagelijks de productcatalogi van alle aangesloten overheidsorganisaties op te halen.